Deriş Patent ve Marka Acentalığı A.Ş.

Menu

Kütüphane

detay

20
12

Yeni gTLD başvuru süresinin sonuna yaklaşıyoruz

12 Ocak 2012 tarihinde ICANN (..) yeni genel üst seviye alan adları için başvuruları kabul etmeye başladı. Başvuru sahiplerinin 29 Mart tarihine kadar kayıt yaptırmaları ve 12 Nisan 2012 tarihine kadar başvurularını sunmaları gerekiyor. Resmi olmayan açıklamalar çok geniş alanda .music, .bank, .dental ve .food gibi jenerik terimler ve .canan, .deloitte, .motorola, .hitachi ve .unicef gibi bilinen markaları içeren alan adı başvuruları yapıldığına işaret ediyor.

Alan adı operatörü tarafından ICANN’e ödenmesi gereken 185.000 USD$ miktarındaki başvuru ücreti ve yoğun ve uzun soluklu başvuru süreci, birçok marka sahibini başvuru yapmaktan vazgeçirdi. Ancak marka sahiplerinin tüm alan adı başvurularının ICANN tarafından açıklanacağı 1 Mayıs 2012 gününü takip etmesi gereklidir, çünkü yayınlanan tüm yeni genel üst seviye alan adı başvurularına karşı her 3. Kişinin formal itiraz etme süresi başlayacak.

Marka sahiplerinin dikkate alması gereken konu, formal itirazların, başvuru yapılan genel üst seviye alan adının marka sahibinin mevcut haklarını ihlal ettiği gerekçesine dayandırılabilmektedir. Uzmanlar paneli başvurusu yapılan yeni genel üst seviye alan adının başvuru sahibi tarafından potansiyel olarak kullanılmasının itiraz eden tarafın tescilli ya da tescilsiz markalarının bilinirliliğinden ya da ayırt edici karakterinden faydalanıp faydalanmadığını inceleyecektir. İtiraz süresi yaklaşık 7 ay devam edecektir. Formal itirazlar için, ICANN tarafından itiraz prosedürü başına ve itirazların her bir tarafı için yaklaşık 1000 ila 5000 US$ olarak belirlediği uyuşmazlık çözüm başvuru ücretinin ödenmesi gereklidir. Marka sahiplerinin bir an önce yeni alan adı tescil prosedürünü incelemeleri ve yasal haklarına dayanan itirazların hazırlanması için stratejilerini belirlemeleri gerekmektedir.

Hazırlayan: Berrin KALENDERLİ