Deriş Patent ve Marka Acentalığı A.Ş.

Menu

Kütüphane

detay

20
12

Yeni gTLD uzantıları için başvuru süresi tamamlandı, başvurular 30 Nisan tarihi itibarı ile açıklanacak

12 Ocak 2012 tarihi itibarı ile yeni üst seviye alan adı (gTLD - generic top level domain name) başvurularını kabul etmeye başlayan ICANN, 29 Mart gününe kadar başvuruların yapıldığı TASS sistemine kayıt olan başvuru sahiplerinin üst seviye alan adı başvuru süresi 12 Nisan 2012 tarihinde sona erdi. Bu tarihe kadar kayıtlı başvuru sahipleri en az 1 en fazla 50 alan adı için başvuru yapabildi.

12 Ocak tarihi ile başlayan yeni dönemden önce dünyada en yaygını .com olmak üzere .org, .net, .gov, .mob gibi 22 üst seviye alan adı ve .tr, .de, .uk, .mx gibi 250 ülke kodu alan adı tipi bulunmaktaydı. Uygulamaya konulan yeni üst seviye alan adı tescil sistemi ile 1) .shop, .radio, .banka gibi jenerik kelimelerden, 2) .microsoft, .canon gibi şirket isimlerinden veya sahip olunan ticari markalardan, 3) .green, .eco, .gay gibi toplulukların isimlerinden ve 4) .london, .berlin, .roma, .africa gibi şehirler ve coğrafi bölge isimlerinden oluşan yüzlerce yeni alan adı başvuruları yapılabilmektedir. Yeni sistemde Latin alfabesi dışındaki alfabelerde yazılmış kelimelerin de tescil edilmesi mümkün.

Yeni alan adı tescilleri ile, başvuru sahiplerinin alan adı tescillerini yürüteceği bir alan adı sicili kurması ve yürütmesi gereklidir. Kendilerinin veya hizmet alacakları şirketler tarafından yürütülecek sicilde başvuru ve tescil kuralları başvuru sahibinin kendisi tarafından belirlenecektir. Kimlerin hangi şartlarda ikinci seviye alan adı tescili alabileceğine kendileri karar verebilecekler. Örneğin markası için gTLD başvurusu yapan bir şirket, ikinci seviye alan adı tescillerinin sadece yetkilendirdiği franchise şirketleri, çalışanları ve markasını kullanan tüketicileri / müşterileri tarafından kullanılmasına karar verebilir ve başvuru kurallarında başvuru sahiplerine ilişkin özellikleri bu şekilde kısıtlayabilir. Sahip olduğu marka için üst seviye alan adı tescili alan başvuru sahibi, müşterilerine ve 3. kişilere sadece sahip olduğu üst seviye alan adı tescilini kullanacağını ve sadece .marka sonekli e-mail adreslerinden gelen mesajların güvenli ve gerçek olduğunu açıklayabilir, çünkü sahip olduğu yeni gTLD ile güvenli ve sadece kendi kontrolünde olan bir tescil alanı kurabilecektir. Bu güvenli sistem sayesinde marka sahiplerinin markanın izinsiz kullanımlarını hızlı bir şekilde tespit etmesi de mümkün olabilecektir.

Başvuruların 30 Nisan 2012 tarihi itibarı ile ICANN tarafından açıklanması beklenmektedir. 900 adet başvuru yapıldığı tahmin edilmektedir. 12 Nisan'dan sonraki 7 aylık bir süre için askıda tutulacak olan yeni üst seviye alan adı başvurularına, 3. kişilerin kendi başvurdukları alan adı tescillerine olan benzerliği veya sahip oldukları her türlü hakkın  ihlal edildiği iddiası ile itiraz etmeleri mümkündür. Tüm marka sahiplerinin başvuru yayın aşamasını dikkatle izlemelerini ve sahip oldukları tescilli veya tescilsiz hakları ihlal eden alan adı başvurularına karşı itiraz haklarını kullanmalarını öneriyoruz. Diğer yandan sahip oldukları alan adı portföyünü genişletmek ve geliştirmek isteyen şirketlerin, başvurusu yapılan ve 2013'te tesciline karar verilecek olan yeni gTLD altında ikinci seviye alan adı tescillerine başvuru yapıp yapılmayacakları konusunu da değerlendirmeleri gerekmektedir.

Hazırlayan: Berrin KALENDERLİ