Deriş Patent ve Marka Acentalığı A.Ş.

Menu

Kütüphane

detay

20
12

2000’den fazla gTLD (jenerik Alan adı) başvurusu yapıldı

Yıllar süren hazırlıklar ve gecikmeli olarak Mayıs sonunda tamamlanan başvuru sürecinden sonra, başvurular ICANN’in http://newgtlds-cloudfront.icann.org/sites/default/files/reveal

websitesinde açıklandı.

13 Nisan 2012 Salı günü Londra’da bir toplantı ile açıklanan başvurular, ICANN websitesinde de yer alıyor.

% 47’si (911) Kuzey Amerika ‘dan, % 35’i (675) Avrupalı şirketlerden, % 15’i Asya Pasifik bölgesindeki başvuru sahipleri tarafından yapılmıştır.

Google adına başvuru yaptığı tahmin edilen Charleston Road Registry şirketi 101 başvuru ile en yüksek sayıda başvurunun sahibi. Amazon EU Sarl şirketi toplam 77 alan adı, Top Level Domain Holdings şirketi ise 70 alan adı için başvurmuştur.

İlginç Genel Üst Seviye alan adlarına örnekler :

.video

.deal

.book

.search

.media

.sexy

.porn

.paris

.phone

.photo

1930 başvurudan 230’u birbiriyle birebir aynı alan adları için yapılmıştır. Bunlara örnekler .search alan adı için 4 şirket (Amazon, Charleston Road Registry Inc., dot Now Limited, Bitter McCook, LLC ) başvurmuştur. .app alan adı için 13 başvuru, .inc ve .home alan adı için 11 başvuru, .art alan adı için ise 10 başvuru yapılmıştır.

1930 başvuru arasında Türkiye’den 10 başvuru var. Başvuru sahiplerinden biri İstanbul Büyükşehir Belediyesi, .ist ve .istanbul coğrafi yer ismi olarak Genel Üst Seviye alan adları için başvurdu.

Diğer başvuru sahibi olan Asia Green IT System Bilgisayar San. ve Tic. Ltd. Sti. ise .halal, .pars, .islam, .tci, .shia gibi toplulukları temsil eden Genel Üst Seviye alan adları için ve .nowruz ve .persiangulf gibi standart alan adları dahil toplam 8 Genel Üst Seviye alan adı için başvurmuştur.

Yeni Genel Üst Seviye alan adlarına şimdiden sonra başvurmak ise ancak birkaç yıl sonra gerçekleşebilecek, zira ICANN yeni başvuru sürecinin 4 veya 5 yıl sonra planlanacağını açıkladı.

13 Haziran tarihinde açıklanan 1930 başvuru, 500 başvurudan oluşan gruplar halinde incelenecek. En az 4 grup alan adı başvurusunun önümüzdeki 20 ila 24 yıl içinde incelenip sonuçlandırılması bekleniyor. Bu da başvuru sahiplerinin tescile kabul edilecek olan Genel Üst Seviye alan adları için tescil sicillerini en erken 2014 yılının başında çalıştırabilecekleri anlamına geliyor. Başvuru sahipleri veya hizmet alacakları şirketler tarafından yürütülecek sicilde başvuru ve tescil kuralları başvuru sahibinin kendisi tarafından belirlenecektir. Kimlerin hangi şartlarda ikinci seviye alan adı tescili alabileceğine kendileri karar verebilecekler. Örneğin markası için gTLD almış olan bir başvuru sahibi, ikinci seviye alan adı tescillerinin sadece yetkilendirdiği franchise şirketleri, çalışanları ve markasını kullanan tüketicileri / müşterileri tarafından kullanılmasına karar verebilir ve başvuru kurallarında başvuru sahiplerine ilişkin özellikleri bu şekilde kısıtlayabilir.

13 Haziran 2012 tarihinden itibaren 60 günlük kamu görüş süreci başladı. Bu süreçte herkes, herhangi bir kısıtlama olmadan alan adı başvurusuna ilişkin görüşlerini ICANN’in sitesinden sunabilir. Görüş sunulması için herhangi bir ücret ödenmemektedir. Başvuru sahiplerinin kendileri de rakipleri tarafından yapılmış olan yeni alan adı başvurularına karşı görüş sunabilir.

Sunulan görüşler, değerlendiriciler tarafından incelendikten sonra 7 aylık süre içinde başvuruya ilişkin bir rapor hazırlayacaklar. Bu rapor ICANN sitesinde yayınlandıktan sonra 2 haftalık bir süre içinde Anlaşmazlıklar Çözüm Kuruluna itiraz sunulması mümkündür. İtirazın değerlendirilmesi için itiraz ücreti ödenmesi gereklidir.

12 Nisan'dan sonra 7 aylık bir süre için askıda tutulacak olan yeni Genel Üst Seviye alan adı başvurularına, 3. kişilerin kendi başvurdukları alan adı tescillerine olan benzerliği veya sahip oldukları hertürlü hakkın ihlal edildiği iddiası ile itiraz etmeleri mümkündür. Tüm marka sahiplerinin başvuru yayın aşamasını dikkatle izlemelerini ve sahip oldukları tescilli veya tescilsiz hakları ihlal eden alan adı başvurularına karşı itiraz haklarını kullanmalarını öneriyoruz. Diğer yandan sahip oldukları alan adı portföyünü genişletmek ve geliştirmek isteyen şirketlerin, başvurusu yapılan ve 2013'te tesciline karar verilecek olan yeni gTLD’ler altında ikinci seviye alan adı tescillerine başvuru yapıp yapılmayacakları konusunu da değerlendirmeleri gerekmektedir.

Deriş Patent ve Marka Acentalığı, yeni gTLD alan adı tescil sürecide, müvekkillerine 13 Haziran 2012 tarihinde açıklanan yeni gTLD başvurularını inceleyerek sahip oldukları marka hakları ile iltibas yaratan başvuruların tespitinde, başvurulara karşı sunulacak görüşlerin hazırlanmasında, başvurulara karşı yapılacak itirazların hangi yasal gerekçeye dayandırılacağı konusunda danışmanlık vermekte, itirazın hazırlanması ve takibi konusunda hizmet vermektedir.

 

Hazırlayan: Berrin KALENDERLİ