Deriş Patent ve Marka Acentalığı A.Ş.

Menu

Kütüphane

detay

20
12

YENİ GENEL ÜST SEVİYE ALAN ADI BAŞVURULARINA İLGİNÇ KAMU YORUMLARI YAPILIYOR

ICANN tarafından (İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) kabul edilen ve İnternet dünyasını farklı bir seviyeye taşıyacağı düşünülen yeni alan adı başvuruları tamamlandı, şimdi sıra kamunun yorum ve itiraz sürecinde. ICANN sitesinden kamunun alan adlarına yaptığı ilginç yorumları görmek mümkün.

ICANN tarafından kabul edilen jenerik ibarelerin, coğrafi yer isimlerinin veya markaların Yeni Genel Üst seviye alan adı uzantısı olarak kullanılmasını öngören, markaların büyük ilgi gösterdiği yeni uygulamanın başvuru süreci tamamlandıktan sonra, kamunun yorum ve itirazlarını belirttiği sürece geçildi. 13 Haziran günü ICANN‘in web sitesinde açıklanan 1.930 yeni Yeni Genel Üst seviye alan adı başvurusuna (gTLD) karşı Kamu Görüşü sunmak için başlayan süre 26 Eylül 2012 tarihinde sona eriyor.

Yeni gTLD başvurusu yapmış olan veya yapmayan herkes ve her kurum yeni gTLD alan adlarıyla ilgili olumlu veya olumsuz görüşlerini ücretsiz olarak ICANN’in web sitesinden sunabiliyor. 1 Ağustos itibarı ile 806 adet görüş web sitesinde yerini aldı bile.

İlginç görüşlerden biri ‘.gay’ uzantısı için yapılan yeni gTLD başvurusuna karşı Suudi bir vatandaştan geldi: “Gay’lik ABD’de kabul edilen bir aktivite olabilir, ancak bu dünyanın başka bir yerinde de kabul edilmek zorunda olduğu anlamına gelmez. ICANN Batı dünyasının kültür ve değerlerini dünyanın başka toplumlarına zorla benimsetmemeli. Dünyanın bazı yerlerinde eşcinsel faaliyetlerin yasadışı ve cezaya çaptırılan hareketler olarak kabul edildiği unutulmamalıdır. ICANN ‘in Hükümet Danışma Kurulunun (GAC) ulusal, kültürel, coğrafi ve dini konulara hassasiyet ve saygı gösterilmesi yönündeki prensiplerini dikkate alması ve birçok toplum tarafından kamu ve hukuk düzenine aykırı olarak değerlendirilen .gay uzantısı başvurusunu reddetmesi gerekir.”

Kamu görüşleri, alan adı değerlendirme panellerinin dikkatine, itiraz gerekçeleri kapsamında ve diğer konular başlıkları altında üç kategoride sunulabiliyor. Yeni gTLD tescilleri öncesinde koruma mekanizmaları içermesi için ısrarlı olan marka sahiplerinin özellikle kamu görüşü vermesi önem taşıyor. Marka sahiplerinin yeni gTLD başvurularını belirli kriterlere göre incelemesini ve kamu görüşlerini sunmasını doğru olacağını düşünen Kalenderli, “gTLD alan adlarının markaların ihlali, belirli bir sanayinin veya endüstrinin jenerik veya anahtar bir kelimesini, terimini içermesi, jenerik ibareler için yapılan başvuruların kapalı sicil yürütmesi halinde bunun dezavantajları ve tüketiciler üzerindeki etkisi, başvuru sahibinin alan adı tescil sicili yürütecek ve tescil mercisi olabilme durumunu incelemelerini ve bu konularda varsa karşı görüşlerini sunmalarını öneriyoruz.

Verilecek kamu görüşleri, değerlendirme panelleri tarafından yapılacak incelemelerde dikkate alınacak olup, hükümetlerin ICANN organizasyonunda yer alan GAC (Hükümet Danışma Kurulunun) alan adı başvurularına itiraz etmesini sağlayabilir. Her biri başvuru sahibinin finansal ve teknik gücünü, alan adı sicil hizmetleri ve yapılandırma programı gibi farklı kriterlere göre inceleyecek olan 6 bağımsız değerlendirme panelinin incelemelerini Temmuz 2013’te tamamlaması bekleniyor.