Deriş Patent ve Marka Acentalığı A.Ş.

Menu

Kütüphane

detay

20
12

Yeni üst seviye alan adı programında URS koruma mekanizmasında son durum

ICANN 'in yeni üst seviye alan adı uzantıları programına karar verdiği günden itibaren (Haziran 2008) yeni gTLD programı kapsamında kullanıcıların, işletmelerin ve organizasyonların internet kullanımında karşılaştığı ve / veya karşılaşabileceği risklere ilişkin çözümler bulunması tartışılan önemli konulardan biri oldu. Bu çalışmalar kapsamında özellikle marka sahiplerinin karşılaşabileceği olası risklere çözümler bulmak üzere ICANN yönetimi tarafından Mart 2009'da IRT (Implementation Recommendation Team) çalışma grubu oluşturuldu. Sözkonusu grup kamuyu ve hak sahiplerini korumak amacı ile tavsiyelerini bir raporda toplamıştır. http://www.icann.org/en/news/announcements/announcement-26mar09-en.htm. Bu tavsiyelerden biri de mevcut UDRP (Yeknesak Alan Adı Uyuşmazlık Çözüm Prosedürü) mekanizmasına ek olarak URS (Uniform Rapid Suspension / Yeknesak Hızlı Askıya Alma) mekanizmasının uygulanmasıdır.

 

IRT raporunda açıklandığı üzere http://archive.icann.org/en/topics/new-gtlds/irt-final-report-trademark-protection-29may09-en.pdf bu mekanizma internet üzerinde marka sahiplerinin markalarını hızlı ve düşük bir maliyetle ihlallere / kötün niyetli kullanımlara karşı korunmasını sağlamayı amaçlamaktadır. URS aşikar ve ilk bakışta anlaşılabilecek nitelikteki marka ihlalerinin çözümü için öngörülmüştür. Yeni üst seviye alan adlarına ilişkin uyuşmazlıklarda, şikâyetçi tarafın kararı ve tercihine göre URS veya UDPR koruma mekanizmasının kullanılması mümkün olacak. Diğer yandan halihazırda mevcut olan üst seviye alan adı tescillerine karşı UDPR mekanizması uygulanmaya devam edecek.

 

Günümüzde WIPO, NAF (National Arbitration Forum), Asian Domain Name Dispute Resolution Centre (ADNDRC) ve Czech Arbitrtation Court Arbitrtation Center for Internet Disputes (CAC) tarafından uygulanan UDPR uyuşmazlık çözüm mekanizmasına ek olarak getirilen URS mekanizması, UDPR'den farklı olarak marka haklarını ihlal eden alan adı tescillerinin iptali veya gerçek hak sahibine transferi yerine, alan adını tescil edildiği süre için ve geçici olarak durdurmayı ve kilitlemeyi öngörmektedir.

 

Haziran 2012'de Prag'ta gerçekleşen 44. ICANN toplantısında URS koruma mekanizması ve ücretlendirmesi konusunda tartışmalar yürütülmüş, katılımcıların ve internet dünyasının görüşleri alınmıştı. ICANN bu çalışmanın ardından 24 Eylül 2012 tarihindehttp://www.icann.org/en/news/announcements/announcement-8-24sep12-en.htm linkinden ulaşabileceğiniz Bilgi Talep Yazısı ile (RIF) URS koruma mekanizmasını yürütmeye aday Hizmet Sağlayıcı kuruluşları davet etti. 23 Ekim 2012 tarihine kadar aday kuruluşların sorularına telefon ile cevap verecek olan ICANN, 20 Kasım 2012 tarihine kadar aday hizmet sağlayıcı kuruluşların yazılı cevaplarını bekliyor. Aday kuruluşlar arasından ICANN tarafından seçilecek URS Hizmet Sağlayıcılarının isimlerinin 28 Şubat 2013 tarihine kadar açıklanması öngörülüyor.

 

14 - 18 Ekim tarihlerinde Toronto'da yapılan 45. ICANN toplantısında ise URS koruma mekanizmasının prosedürü tartışılmaya devam edildi. WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü) ve ABD menşeli NAF (National Arbitrtation Forum) tarafından yapılan sunumlarda URS prosedürünün geliştirilmesi gereken yönleri ve değişiklik önerileri dile getirildi. Yeni gTLD programı çerçevesinde yayınlanan ve 4 Haziran 2012 tarihli güncellenmiş Applicant Guidebookhttp://newgtlds.icann.org/en/applicants/agb Modül 5 altında detayları açıklanan ve taslak statüsündeki URS prosedürünün uygulamaya geçmeden önce revize edileceği ICANN tarafından açıklandı.